Beskrivning
Art.nr: 4553
Rengöring av öron hos hund, katt , häst, kanin och andra djurslag i behov. Kan även användas förebyggande i örongångar och ytteröron.
De vanligaste orsaken kopplat till öronproblem hos hund är förekomsten av jästsvampen Malassezia pachydermatis och bakterien Staphylococcus epidermis. Målet med Djuriska droppar är att komma åt dessa stammar, och skapa en miljö där dessa organismer får svårt att leva i.
Gör så här med hundens öron:
Vid rengöring, massera in några droppar i ytterörat och i den yttre hörselgången, antal droppar beroende på örats storlek. Var försiktig så att det inte kommer ner olja för långt ner i örongången. Massera varsamt in oljan där du kommer åt, låt verka någon minut. Ta en bomullstuss och torka försiktigt ur örat, oljorna kommer ha löst upp smutsen och kommer lossna lätt.
Man kan även massera in oljan utan att torka ur det om örat inte är smutsigt. Oljan är inte giftig att äta, men vi rekommenderar er att inte låta hunden få i sig det.
Innehåll:
Jojobaolja, olivolja, kokosolja, ricinolja, humleolja, E- vitamin och eteriska oljor.